A Ság hegy lábánál járt a 6. osztály
Október 18-án iskolánk 31 hatodikos tanulója osztályfőnökük, Duszkó Pálné és természetismeret tanáruk, Brodszky Péterné társaságában buszra szállt, s a már régóta tervezett interaktív órára Celldömölkre, a Vulkánpark Látogatóközpontba indult.
A szokatlan épületet látva, egyre izgatottabbak lettek a gyerekek, hiszen az előzetes ismertetés után páratlan élmény várt rájuk.Láttak olyan maketteket, melyek földrengést, gejzírkitörést, lávafolyamot imitáltak. Fantasztikus technikai berendezések segítségével „eljuthattak” a különböző bolygókra, majd egy döbbenetes film segítségével a legnagyobb vulkánkitöréseket is megtekinthették.
„A Felfedezőterem kicsiknek és nagyoknak is kézzelfogható élményeket kínál. A vulkánok, mint magashegységi expedíciós célpontok mellett található itt robbanásos vulkán- és gejzírkitörés, valamint földrengés működtethető modellje, illetve vulkanológusruha, amit fel is lehet próbálni.
A Tűzhányóterem bemutatja a Föld mélyén zajló folyamatokat, a vulkánokat felépítő ásványokat, kőzeteket, a vulkánok formavilágát, Európa legnagyobb vulkánja, az Etna köré csoportosítva.
A Naprendszer-terem látványos kialakítása a Naprendszer vulkanikus jelenségeit hozza közel a látogatóhoz. A Mars, a Vénusz és a Jupiter-hold Io részletes bemutatása mellett képzeletbeli, interaktív űrutazást is tehetünk ezekre az égitestekre.
A Szimulációs teremben különféle lávafelszínekkel ismerkedhettek meg, és számítógépes animációk hozzák közelebb a lávaöntő és robbanásos kitöréseket, valamint a vulkánok lepusztulását.
A Vulkán Színház kisfilmjében a tűzhányók működéséről és pusztító hatásairól – amely számos esetben tízezrek életét követelte – láthatunk képsorokat. A termek közti térben színes tablók tájékoztatnak részletesebben a vulkánkitörések pusztításairól (forró és hideg halál), illetve a tűzhányók adta javakról.
A Kárpát-medence vulkánjait bemutató terem a térségünket érintő, csupán a közelmúltban véget ért, meghökkentően színes tűzhányó-tevékenységből ad ízelítőt, többek között egy nagy terepasztalra vetített animáció segítségével.
A Sághegy-teremben, ha már minden információt magunkba szívtak a vulkánokról, akkor utolsó állomásként a Ság hegyre nyíló csodálatos kilátásban gyönyörködhettek.”
Ezen az órán szinte mindent megjegyeztek a gyerekek, s elmondásuk szerint szívesen vennének részt gyakrabban hasonló tanórákon.
Osztályfőnökük ígérete szerint legközelebb a sárvári Nádasdy Ferenc Múzeumban nyelvtanórán vehetnek részt, ahol most látható az első – igaz még latin nyelven írt – nyelvtankönyv, a Grammatica Hungarolatina.
szlki.sarvar
twitter.com/szlki