A nő régen és ma
2013. november 27-én délelőtt 7-8. osztályos tanulóknak és tanáraiknak, délután pedig szülőknek szólt az az előadás, melyet Lovász Adrienn tartott iskolánkban az Egészség-hét programjaként.
„A csodát, ami vagy, használd arra, amire kaptad:
szeress, válj ajándékká,
és melletted majd a társad, s lassan a világ is ajándékká válik!”(Böjte Csaba) – ezzel az idézettel kezdte mondanivalóját Adrienn, s a végén a következővel fejezte be:
„Csodálkozz rá önmagadra és kíváncsian bontsd fel,
fedezd fel mindazt az értéket, amit beléd tarisznyált az Ég.”(Böjte Csaba)
Hogy mi történt közben? Hallgattuk ezt a fiatal édesanyát, s arra gondoltunk, hogy vajon mi késztette őt mindezek elmondására? Az előadás alatt a 7-8. osztályos kamaszok is rácsodálkoztak a hallottakra, feszülten figyeltek, s együttműködtek.
Mai világunkban rendhagyónak tekinthető az a megközelítés, amellyel ezt a témát az előadó feldolgozta. Visszanyúlt az időben, s kiemelte a Nő szerepét a családban: ő az összetartó erő, „a ház, tűz, az élet őrzője”. Ezt az állítást a magyar népmesékkel, valamint ötletes nyelvi megközelítéssel is igazolta. Sokunk számára új ismeret volt, hogy az egyébként stresszoldásnak is kiváló hímzés, s benne az ismert magyar motívumok az anyaméh formájára alakultak ki. Érdekes volt a jelképek tudatos használatára való felhívás is. Tudatos, nevelő célzatú volt az előadás azon része, mely a „Nő ma” címet kapta. Itt hallhattunk a hamis, fogyasztásra, a női test átalakítására vonatkozó, a manipuláció minden eszközét bevető, s gyakran torz önképet kialakító reklámokról, az ott látható, magukat sanyargató modellekről, az elférfiasodott nőkről, s az elnőiesedett férfiakról. Lovász Adrienn mindezt egy egyszerű mondattal lezárta: „hit, belső vezérlés nélkül nincs kapaszkodó”.Nem lehetett figyelmen kívül hagyni napjaink „trendi” életformáját, a szingliséget. Emocionálisan közelítette meg ezt a témát, mint ahogy a női ciklikusságot is, azaz nem jó egyedül, s ne „baj”-nak fogjuk fel szervezetünk természetes működését, hanem szó szerint fogadjuk el magunkat, s a természet körforgását figyelembe véve, testünk jelzéseit is. Szólt a fogamzásgátlásról is, s hangsúlyozta, hogy testünk működésébe ne avatkozzunk be hormonális készítményekkel.
Az előadás befejező részében azt a tanácsot adta a hallgatóságnak, hogy fogadjuk el önmagunkat, éljük meg nőiségünket úgy is, hogy a régóta ismert női szerepeket ápoljuk, s fejlődünk ebben a kérdésben is.
Nagyon köszönjük Lovász Adriennek, hogy nagy figyelemmel dolgozott, s a keresztény szellemiségnek megfelelő, a katolikus iskolához méltó előadást hallhattak az érdeklődők.
szlki.sarvar
twitter.com/szlki