KÖRNYEZETVÉDELMI “KIÁLLÍTÁS ” ISKOLÁNKBAN

 
2018. május 15, kedd 22:00

A Környezetvédelmi Világnap alkalmából, a 3.a és b osztály közreműködésével állítottunk össze iskolánk zsibongójában egy rögtönzött kiállítást vagy talán felkiáltást?! Melynek célja inkább a megdöbbentés és a felszólítás volt:

igenis álljunk meg és gondolkodjunk el azon, hogy mit tehetünk környezetünk védelme érdekében!!! Ezért olyan jellegű kiállítási anyagot állítottunk össze / ki, amely mindannyiunk életében észrevétlenül jelen van, használatban van és ezt használhatnánk akár tudatosabban is. Minden  évben több, mint 300 millió tonna műanyag keletkezik. 2050-re nagyobb lehet az óceánokban található műanyagok tömege, mint az összes halé. A második világháború óta elegendő műanyagunk van ahhoz, hogy beterítsük vele az egész Földet. A következő 20 évben megduplázódhat, 40 éven belül pedig megnégyszereződhet az évente előállított műanyagok száma. A  műanyagok többsége nehezen bomlik le, levegőtől elzártan évszázadokig elállhatnak. A műanyagok elégetésekor a környezetre és egészségre ártalmas gázok szabadulnak fel. Az óceánokban több millió tonna műanyag hulladék sodródik. Ez veszélyezteti a tengeri állatokat, lenyelik vagy belegabalyodnak a műanyag tárgyakba. Az óceánokban úszó műanyag elég hamar elkezd lebomlani, bekerül az állatok szervezetébe, halálukat okozva ezzel. A tengeri madaraktól kezdve a teknősökig naponta számos élőlény akad fent a mesterséges műanyag „torlaszokon”, menekülési esély híján, kínok közt pusztulnak el.

A kiállítás ismeretanyagából a résztvevők tájékoztatást kapnak a tényekről, melyek napjainkban sokkoló méreteket öltenek. „ A II. világháború óta az összes műanyagtermelés 5 billió tonnára emelkedett, valószínű, hogy a század végére eléri a 30 billiót. Ennek a hatása kolosszális lesz.” Ha a szennyezés a jelenlegi mértékben folytatódik, több műanyag lesz a világ vizeiben, mint hal. A közelmúltban több mint 200 ország írta alá azt az ENSZ-határozatot, amely az óceánokban és tengerekben lévő műanyaghulladék jelentős csökkentésére tesz ígéretet!

De ez csak úgy valósulhat meg, ha mi is tudatosítjuk, mit tehetnénk másképp, használhatnánk fel többször, vagy mit utasítsunk el. Ehhez a gyerekek a tanórákon különböző feladatokat és instrukciókat is kaptak, megteremtve ezzel a hétköznapok során, a mindennapi életükben is annak a lehetőségét, amit ők tehetnek, pl: nem kér szívószálat az üdítőjébe, többször használ nejlon-zacskót.. A gyerekek céljaikat meg is álmodták, nemcsak lélekben fogalmazódott meg bennük, hanem kezük nyomán, melyek szintén kiállításra kerültek a zsibongó falain. S talán emlékeznek majd egy-egy sorra, mozzanatra, adatra, amikor szembe találkoznak egy olyan lehetőséggel, ahol ők döntenek, hogy mit tesznek: szennyeznek vagy védenek!

A mottónk tehát a célunk is:

„ Te is felelős vagy!   Te is segíthetsz!  Rád is szükség van! ”

😊

 

2018.04.23.                 Lovász Adrienn ( Szt.László Kat.Ált.Isk. tanító )

 

 

 

 

 

 

 

Ossza meg másokkal is!

Belépés a Mozanaplóba

Iskolánk közelebbről


Archívum

 
 

A weboldal további használatával jóváhagyja a cookie-k használatát. további információ

A weboldal cookie-kat(sütiket) használ, amik segítenek a lehető legjobb szolgáltatás nyújtásában. Kattintson a Jóváhagy gombra, ha elfogadja a cookie-k használatát

Bezár