HUMÁN TANTÁRGYAK TANULMÁNYI MEGMÉRETTETÉSEI
A módszert már régóta feltalálták
A sárvári katolikus iskola diákjai évről évre kiemelkedő eredményeket érnek el a szavalóversenyeken, a humán tantárgyak tanulmányi megmérettetésein.
Németh Richárd 5. osztályos tanuló 3. helyezést ért a X. Ikervári Versünnepen, amely egyben a Regösök Húrján országos vers- és prózamondó verseny regionális válogatója is volt. Ezért a Zelk Zoltán: Tekintetes papagáj című mesét szavaló fiúcska bejutott az országos döntőbe.
Két felső tagozatos lány hozta el az arany-és ezüstérmet a Szent György-napi szavalóversenyen, melyet a Barabás György műszaki iskola rendezett Sárváron. Fehér Lea első helyezést ért el Fésűs Éva: Tavaszi imádság, Németh Dóra második helyezést ért el Petőfi Sándor: A tavaszhoz című versével. Sikerükhöz hozzájárult a jó műválasztás, a szép, kifejező beszédtechnika, a kiváló szövegértelmezés és az érzelmi átéltség.
Más jellegű megmérettetésben volt része az iskola 3 fős csapatának, akik Szabó Magda: Abigél című regényének teljes körű ismeretéből adtak számot Zalaegerszegen, ahol az egyházmegye katolikus iskolái találkoztak. A II. világháború idején játszódó regény történelmi hátteréből, cselekményéből, nevek, tárgyak felismeréséből, Abigélnek írt levelek összerakásából tett vizsgát a Banai István Bence, Fehér Lea, Kálmán Gábor összetételű csapat, akik elhozták az első helyezést.
A diákok a versenyekre tehetséggondozó szakkörök keretében készültek fel, tanáraik voltak Duszkó Pálné, Nagy Miklós, dr. Szalai Ferencné.
Mi az irodalom tanítás célja a 21. században, miért kell verseket tanulni, regényeket olvasni? Teszik fel a kérdést sok helyen manapság. A válasz egyszerű, érzékeny, gondolkodó, mások érzelmeit, gondolatait megértő embert nevelni. A mai világban az egyik legfontosabb dolog gondolataink, érzelmeink pontos kommunikálása. Erre pedig csak a szépirodalmi alkotások alapos megismerése útján juthatunk.
A módszert már régóta feltalálták, és bátran használják is Sárváron a katolikus iskolában, ahol fontosnak tartják diákjaik ez irányú talentumainak gyarapítását.
Köszönettel: dr. Szalainé Horváth Judit
szlki.sarvar
twitter.com/szlki