Tanulmányutak
A Szent László Katolikus Általános Iskola diákjainak Dunamenti kalandozásai Határtalanul Szerbiában
A Szent László Katolikus Általános Iskola diákjai és 5 kisérő tanára a Magyar Kormány támogatásának köszönhetően Szerbiában töltött 3 tartalmas napot.
A kirándulást megelőzően a tanulók felkészültek azokra a látnivalókra, amelyeket az utazás során végig jártak.
Első állomásunk Szabadka volt, amely a trianoni békediktátum előtt a 3. legnépesebb magyar város volt. A városban lépten, nyomon találkoztunk magyar vonatkozású épületekkel, amelyek a valamikori Osztrák-Magyar Monarchia gazdagságát tükrözték. Megtekintettük a Városházát, a gazdagon díszített tanácskozóteremben egy idegenvezető mesélt az épület jelenéről, történetéről, szecessziós stílusáról.
Szabadkán még láthattunk magyar feliratokat, amely az utazásunk során később csak ritkán fordult elő. Végig sétáltunk Szabadka nagy sétálóutcáján, a Korzón. Megnéztük a város nevezetességeit: a város főterén álló Szentháromság-szobrot, Népszínházat, a Rachelpalotát, a Vidéki és Kereskedelmi Bank épületét, a Nemzeti Kaszinó és Városi Könyvtár közös épületét, a Városi Múzeumot, a több mint kétméter magas bronzból készült Mátyás király szobrot és a Zsinagógát. Utunk során megálltunk Kosztolányi Dezső szobránál és megemlékeztünk a város jeles szülöttjéről. A gyerekek kis műsorral készültek az irodalmár műveiből, és ezután került sor a koszorúzásra.
A várost elhagyva a Palicsi-tóhoz vettük az útirányt. Ott egykicsit sétáltunk a tó körül. Itt is sok nevezetességet láttunk: Bagolyvár, Lujza villa, Vígadó, Víztorony. Megtudtuk azt is, hogy a tavon még csónakázni sem szabad, mert fel nem robbant bombák vannak a tóban.
A Palicsi-tó után a székelykevei szállásunk felé indultunk. Ez a legdélebbre fekvő,többségben magyarok által lakott falu. Valamikor még a madéfalvi veszedelem után alapították az elmenekült székelyek. A Dani Panzió és Étteremben már meleg vacsorával vártak minket.
A második napon az utunk először Szendrőre vitt. A várat a 15. században kezdték el építeni Brankovics György szerb uralkodó idejében.A belső vár két év alatt elkészült, de a külsővár a 25 toronnyal még 7 évig épült.A vár látogatható részének minden zeg-zugát bejártuk. Megtudtuk, hogy valamikor itt raboskodott Hunyadi János, akit csak váltságdíj fejében engedtek szabadon, de itt halt meg Kinizsi Pál is. Ez a vár tette lehetővé a Dunai forgalom ellenőrzését.
Szendrő után Nándorfehérvár (ma Belgrád), az ország fővárosa következett. A vár egy lenyűgözően szép és monumentális építményegyüttes. Ez volt a helye annak a világraszóló győzelemnek, amelyet a Hunyadi János vezette keresztény sereg aratott a törökök felett. Azóta is a déli harangszó emlékeztet erre az eseményre mindennap a világ minden pontján. A várban csak egy feliratos szikla jelzi magyar nyelven is a nagy győzelem hírét, ahol mi újabb koszorút helyeztünk el. A várból csodálatos kilátás nyílik a Dunára és a Szávára valamint az Új-Belgrádi városrészre. A várlátogatása után maradt időnk egy kis belgrádi városnézésre is.
Ezt követően ellátogattunk Zimonyba a Hunyadi emléktoronyhoz. Ez volt Hunyadi János halálának színhelye.
A 3. napon indultunk visszafelé, az úticél Tóthfalu volt. Ebben a teljesen magyarlakta faluban több, mint ötszázan élnek. Mégis itt találkoztunk az összefogás kiváló példájával a Mini Délvidék tematikus park létrehozása kapcsán. Ez a Délvidék kicsinyített mása, amely valósághűen ábrázolja a legfontosabb látnivalókat és folyókat. A helyi idegenvezető megmutatta a falu leghíresebb épületeit és köztéri szobrait. Ezután ellátogattunk egy helyi gazdálkodóhoz, ahol is a gyerekek meglovagolhatták a racka juhokat, törpe kecskéket simogathattak és megkóstolhatták a helyi termelők által készített termékeket. Másodszor is találkoztunk a híres magyar vendégszeretettel.
Megismertük, hogy ma Szerbiában milyen lehetőségei vannak egy magyar kisebbségben élőnek. Innét délután indultunk hazafelé. Fáradtan, de élményekben gazdagon tértünk haza.
Dunamenti kalandozások 2025
2025.04.07-09. között a katolikus iskola 7. osztályos diákjai Szerbiai kiránduláson vesznek részt.
A célországban érintett települések: Szabadka – Szendrő – Belgrád – Zimony – Tóthfalu. Ennek az osztálykirándulásnak az anyagi fedezetét a magyar kormány biztosította.
Határtalanul kirándulás Erdélyben 2023
2023 márciusában a Határtalanul program keretében a sárvári Szent László Katolikus Általános Iskola 7. évfolyamának diákjai elindultak Erdélybe. A projekt célja az ott élő magyaroknak és kultúrájuknak megismerése volt. A kirándulás megvalósulását a Magyar Kormány támogatása tette lehetővé.
A 9 órás utat követően a kirándulás első megállója a nagyváradi Szent László Székesegyház volt. Meglepetésükre kiderült, hogy a sárvári Szent László templom és a nagyváradi székesegyház előtt álló szobrokat Tóth István szobrász alkotta, így az ő személye összeköti a két várost és a templomot. Kalotaszentkirályon megemlékeztek Ady Endréről, akinek A Kalota partján című költeményét meghallgatva elképzelték a „pompás magyarokat”, akik itt éltek a városban. A bánffyhunyadi és a körösfői református templomokat is meglátogatták, gyönyörködtek az épületek kazettás mennyezeteiben és a kalotaszegi hímzésben. Tordán felkeresték a sóbányát, ahol játszottak a visszhanggal, megcsodálták a hatalmas tereket, és felültek az óriáskerékre is.
Az Erdélyben eltöltött négy nap legnagyobb élménye a Tordai-hasadékhoz, Erdély egyik legismertebb, legnépszerűbb kirándulóhelyéhez köthető. A szurdokban futó, függőhidakkal felszerelt túraútvonalon csak egyesével tudtak közlekedni. Nagyon izgalmas volt a terep, néhol csak a sziklafalra szerelt kapaszkodók segítségével tudtak tovább haladni, hogy ne essenek bele a patakba. Útközben csoda szép növényekkel is találkoztak, akkor nyílott a nemes májvirág és a kakasmandinkó is. A hasadék gyomrában testközelből érthették meg a helyhez kapcsolódó Szent László vizet fakaszt nevű legendát. Kirándultak a Bélesi-víztározóhoz Jósikafalvára, ahol hógolyózhattak egyet, míg ugyanaznap délután a Sárkányok kertjében már igazi tavaszi időben sétálgattak a természetvédelem alatt álló terület sziklaképződményei között.
A legörömtelibb programjuk a torockói Kis-Szent Teréz Gyermekotthonban tett látogatás volt, ahol találkozhattak az ott élő gyerekekkel, és betekinthettek a mindennapjaikba. Hazafelé meglátogatták a Kiskohi-medvebarlangot, mely Európa egyik leggazdagabb és leglátványosabb cseppkőbarlangja.
Az Erdélyben eltöltött idő felejthetetlen élményt jelent a fiatalok számára, rengeteg közös emlékkel gazdagodtak. A projekt lezárása most került sor, a diákok tanáraik, szüleik, iskolatársaik számára élménybeszámolókat tartottak. Ez is kötelező része volt azoknak a látókör-szélesítő, kompetenciafejlesztő feladatoknak, amelyet a Kormányzat fontosnak tart, és ezért támogatja a 7. osztályos tanulók ilyen irányú kirándulását.
Monostori Emma 7.b osztályos tanuló Germánné Cseszkó Blanka tanárnő
Felvidéki tanulmányút 2018
A sárvári Szent László Katolikus Általános Iskola hetedik évfolyamos diákjai 2018. március 21-24 között a „Határtalanul” program keretében felvidéki tanulmányi kiránduláson vettek részt. A tanulók az utazás során megismerkedtek Komárom nevezetességeivel. Nagysallónál megálltunk az 1849. április 19-én megvívott csata emlékművénél, ahol nemzeti szalagot is elhelyeztünk. Az Arany emlékév keretében felkeresték az alsósztregovai Madách-kastélyt, majd sor került koszorúzásra. Rimaszombaton meglátogatták a magyar tannyelvű Tompa Mihály Alapiskolát. Gyönyörű látnivalónak számított a gombaszögi cseppkőbarlang. Sor került több vár, ill. kastély (Kékkő, Betlér, Szepesi vár) és a Szepesség városainak (Igló, Lőcse, Késmárk) meglátogatására. Késmárkon a Thököly vár megtekintése után Thököly Imre síremlékének megkoszorúzása következett, majd sor került különleges fatemplomának meglátogatására. Utazásukat a Szlovák-érchegység és a Magas-Tátra festői vonulatai színezeték. Felkerestük Tátralomnicot. Az utolsó nap Besztercebánya zárta az ismeretekkel és élményekkel gazdag programsorozatot. A tanulmányi kiránduláson a tanulók közelebb kerültek a szlovákiai magyarsághoz, benne saját határokon túli magyar korosztályukhoz, s az ő hazájukkal a Felvidékkel.
Az út a „HATÁRTALANUL! program Tanulmányi kirándulás hetedikeseknek” (HAT-17-01) című pályázatán elnyert támogatásból valósul meg.
Támogatószerv: Emberi Erőforrások Minisztériuma.