Iskolánk rövid története
Az iskola újraindulásának éve:
1996. szeptember 1. a városban élő fiatal szülők igénye szerint.
VÁZLATOS SÁRVÁRI ISKOLATÖRTÉNET
1328:
Valószínűsíthető: András plébános kiváltságkérő levelet ír I. Károly Róbert királynak.
Ha van plébános, akkor a középkori gyakorlat szerint kell lennie plébániai iskolának is.
1435 – től:
A bécsi egyetemen tanulnak sárvári származású diákok (Valentinus, Osvaldus (licentiatus), Emericus, Paulus, Blasius de Sarvar), akik előtanulmányaikat szülőhelyükön végezhették.
1519:
Írás: „ Saar – Item domus Scole sessio”
1534:
Nádasdy Tamás „nagy költséggel” téglából és termésből tágas iskolát építetett, ahol a Mindszenti Tamástól ideajánlott Sylvester János humanista volt az iskolamester. Ez kb. 80 évre evangélikus kézre kerül.
1643:
Nádasdy III. Ferenc katolikus restauráció. A vizitációk mindig leírják az iskolát: 1758 (Batthyány): Sütő Ferenc tanító. 1781. (Szily) Simon József, segédtanító.
1830:
Oppidum Sárvár emeletet építetett az iskolára.
1855:
Megnagyobbítják.
1865:
Estei V. Ferenc főherceg irgalmas nővéreket telepít le, és a főutcán leányiskolát tartat fenn velük. A leányiskolát „Zárda” Szenczy Ferenc szombathelyi megyéspüspök 1865. október 1 – én szentelte fel és adta át rendeltetésének.
1889:
Köberl János plébános kiharcolja Estei V. Ferenc örökösétől Ferenc Ferdinánd trónörököstől az iskolára öröklött pénzt először minoritákat akar idetelepíteni, de Hidassy Kornél pöspökkel végül is világi tanító lesz a Hercegi fiúiskolába.
1889. október 10:
Hidassy Kornél fölszenteli
Barabás György igazgatótanító
Alapkőbe: XIII. Leó pápa az anyaszentegyház feje. I. Ferenc József apostoli király Magyarország államfője. Az alapítványi iskola (Estei V. Ferenc) 1875 – ös végrendelete értelmében) építtetője Estei Ferenc Ferdinánd császári és királyi főherceg.
A sárvári uradalom tulajdonosa: Lajos bajor királyi herceg neje: Mária Terézia császári királyi főhercegasszony.
Magyarország prímása: Simon János bíboros
Szombathelyi egyházmegye püspök: Hidasy Kornél
Sárvári plébános: Köberl János esperes
Segédlelkészek: Kiss János és Puli György
Kántortanító: Barabás György
Bíró: Pum József
Jegyző: Visy Mihály
Építész: Wälder Alajos
Hidasy Kornél püspök tanítókhoz intézett beszédéből:
„ Templom és iskola a katolicizmus szellemében ikertestvérek voltak és maradnak is örökre; ott a pap Jézus evangéliumát hirdeti az összes híveknek, itt a tanító az evangélium szellemében a kisdedek oktatását eszközli. A mely elvek hangzanak a prédikáló székről ugyanazon elveken nyugszik az iskolai tanítás.”
1892 – től:
A régi katolikus iskola apácák által vezetett óvoda lesz a templom mellett!
Mikes püspök alatt az alapítvány elértéktelenedett, s ekkor lett „püspöki tanintézet”
1948:
Államosítás.
1996:
A honfoglalás 1.100, (millecentenárium) és az első magyar katolikus iskola 1000. évében indult újra a volt „Hercegi” fiú és a „Zárda” leány iskolák utódaként.
A Szombathelyi Egyházmegye 1996 – ban újraindult katolikus általános iskolája. A 110 évvel ezelőtt Köberl János esperes – plébános által építetett intézményben első évfolyammal, két párhuzamos osztállyal, 35 tanulóval, 4 nevelővel és 2 lelkipásztorral megkezdődött a keresztény szellemű oktató – nevelő munka. Az önkormányzati iskola által kimenő rendszerben elhagyott és általunk fokozatosan birtokba vett épület belső felújítása négy éven át tartó folyamatos munka eredménye. A megújult osztálytermek, folyosók, tornaterem és öltözők, esztétikus környezetet biztosítanak.
szlki.sarvar
twitter.com/szlki